Archiwum

Ważne informacje

Warszawa. Werdykt Komisji Artystycznej programu Teatr Polska

Komisja Artystyczna programu TEATR POLSKA w składzie: Konrad Szczebiot (przewodniczący), Joanna Biernacka, Lech Śliwonik, Marzenna Wiśniewska i Kalina Zalewska, po obejrzeniu rejestracji stu przedstawień zgłoszonych do udziału w programie, postanowiła zarekomendować do drugiego etapu kwalifikacji osiemnaście spektakli:

1. “Broniewski”, reż. Adam Orzechowski, Teatr Wybrzeże w Gdańsku

2. “Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł”, reż. Paweł Wolak, Katarzyna Dworak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

3. “Dzieje grzechu”, reż. Michał Kotański, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

4. “Ewelina płacze”, reż. Anna Karasińska, TR Warszawa

5. “Hydrokosmos”, reż. Konrad Dworakowski, Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

6. “Kopidoł”, reż. Iwona Woźniak, Fundacja Szafa Gra, Mikołów – Bujaków

7. “Kręcipupa”, reż. Tomasz Maśląkowski, Fundacja LALE.Teatr, Wrocław

8. “LABirynt”, reż. Alicja Morawska-Rubczak, Art Fraction Foundation, Suchy Las

9. “Lalka”, reż. Aneta Groszyńska, Teatr Polski w Bielsku-Białej

10. “Obcy z Mons”, reż. Maciej Masztalski, Teatr Ad Spectatores, Wrocław

11. “Ojczyzna”, reż. Justyna Sobczyk, Teatr Polski w Poznaniu

12. “Preludium słowiańskie”, reż. Agnieszka Glińska, Fundacja Art. Color Ballet, Kraków

13. “Pyza na polskich dróżkach”, reż. Daniel Arbaczewski, Teatr im. Hansa Christiana Andresena w Lublinie

14. “Trollgatan. Ulica Trolli”, reż. Tomasz Kaczorowski, Teatr Współczesny w Szczecinie

15. “Wot takaja żyzn”, reż. Paweł Szkotak, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Biuro Podróży, Poznań

16. “Wziołowstąpienie”, reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu

17. “Zapolska Superstar (czyli jak przegrywać, żeby wygrać)”, reż. Aneta Groszyńska, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu

18. “Znak Jonasza”, reż. Paweł Passini, Stowarzyszenie Artystów “Bliski Wschód”, Lublin

Komisja podjęła decyzję o wyborze wyżej wymienionych spektakli kierując się ich wysoką wartością artystyczną, kulturotwórczym potencjałem oraz walorami edukacyjnymi. Komisja starała się, by wybrany zestaw spektakli jak najszerzej prezentował życie teatralne w Polsce, zarówno w kwestii tematów, gatunków i stylistyk, jak i regionalnej reprezentacji.

Ze względu na bogatą reprezentację spektakli zgłoszonych do tegorocznej edycji programu Komisja Artystyczna zrezygnowała z rekomendowania dodatkowych przedstawień.

Teatry zakwalifikowane do drugiego etapu programu zobowiązane są do złożenia projektów objazdów do 13 czerwca 2016 roku. Komitet Organizacyjny programu wyłoni ostatecznych uczestników TEATR POLSKA 2016 do 27 czerwca 2016 roku. Przedstawienia prezentowane będą między 1 sierpnia a 30 listopada 2016 roku.

Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Inspiracją do powstania TEATRU POLSKA były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miejscowości najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie polska.e-teatr.pl.

materiał własny