Archiwum

Ważne informacje

Gliński na 100 dni ministerstwa: “Polska kultura rozwija się w sposób stabilny”

SŁAWOMIR KAMIŃSKI

Wicepremier Piotr Gliński podsumował sto dni Ministerstwa Kultury i zapowiedział dalsze działania. Dokonania resortu zdaniem Glińskiego to ofensywa muzealna i zmiany w mediach. Obietnic jest więcej, m.in. “duża” ustawa medialna w połowie roku, konkurs na scenariusz historycznej superprodukcji, reforma teatrów i kongres o codzienności polskiej kultury.
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu prenumeraty cyfrowej
Jak ocenił Gliński na konferencji prasowej, kultura polska “rozwija się w sposób stabilny, a wszystkie instytucje kultury pracują we właściwy sposób”. Jako jedno z osiągnięć resortu wymienił “małą” ustawę medialną, która umożliwiła wymianę kierownictwa anten. Gliński ocenił, że “już teraz polskie media są bardziej spluralizowane niż dotychczas. Nowa, “duża” ustawa medialna ma być “zrealizowana” do połowy roku.

Najwięcej miejsca poświęcono polityce historycznej. Wicepremier Gliński mówił przede wszystkim o muzeach. Minister zapowiedział stworzenie MuzeumWesterplatte, a także współprowadzenie przez resort Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Gliński zapowiedział także wspieranie finansowe Muzeum Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego. To ostatnie nie jest instytucją publiczną – należy do archidiecezji warszawskiej i mieści się przy Świątyni Opatrzności Bożej. Nie wiadomo, na jakich zasadach miałoby się opierać jego współprowadzenie. Gliński zapowiedział otwarcie w 2018 r. Muzeum Piłsudskiego i Muzeum Historii Polski.

Wicepremier wrócił do planów “dużego projektu filmowego” o polskiej historii. Zapowiedział konkurs scenariuszowy, który przeprowadzić ma Narodowe Centrum Kultury. Konkurs ogłoszony zostanie w przyszłym tygodniu, w jego pierwszym etapie wyłonione mają zostać trzy scenariusze przeznaczone dla zagranicznych koproducentów, których minister ma nadzieję znaleźć. Gliński powiedział, że realizacja filmów ma być oparta na “różnych koncepcjach instytucjonalnych” – obok WFDiF mają być brani pod uwagę również inni producenci.

Gliński mówił także, że ministerstwo chce współprowadzić i rozszerzyć działalność wrocławskiego Ośrodka “Pamięć i Przyszłość” mającego “propagować dorobek Polski na ziemiach zachodnich i północnych”. Ma powstać cała sieć takich ośrodków.

Mecenat państwa nad kulturą i polityka historyczna

Wiceminister Jarosław Sellin zapowiedział “powrót do ambitnego mecenatu państwowego” nad kulturą artystyczną, nie mówił jednak o konkretnych związanych z tym planach. Zapowiedział realizację wydarzeń zarówno “poważnych”, jak i “ludycznych” w ramach rocznicowego programu “Niepodległa 18″ – by Polacy “wspólnotowo cieszyli się” stuleciem niepodległości.

Wiceminister Magdalena Gawin mówiła o powołaniu Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Jego celem ma być przetłumaczenie na angielski zeznań składanych przed Główną Komisją Badania Zbrodni Hitlerowskich oraz Główną Komisją Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu od lat 40. do 80., by ułatwić zachodnim historykom pracę na polskich źródłach. W Polsce zdaniem wiceminister Gawin po roku 1989 badania nad okupacją niemiecką “znacznie osłabły”, zaś w istniejących badaniach pokutują klisze z okresu PRL. Jednym z celów polityki historycznej ma być zwiększenie uwagi poświęconej losom ludności cywilnej w trakcie II wojny światowej.

Gawin odniosła się też do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa prowadzonego od roku 2014. Jak zapowiedziała, ministerstwo chce lepiej diagnozować problemy, bo mimo nakładów czytelnictwo nie rośnie. Wkrótce opublikowany zostanie wydany tej sprawie raport ewaluacyjny Biblioteki Narodowej. Jako generalny konserwator zabytków wiceminister Gawin wydała okólnik dotyczący ochrony architektury modernistycznej – budynki powstałe w XX wieku często są obiektem konfliktów w polskich miastach.

Będzie Kongres Kultury?

Wiceminister Wanda Zwinogrodzka zapowiedziała rozszerzenie listy samorządowych instytucji kultury współprowadzonych przez ministerstwo na podstawie specjalnych umów (obecnie jest ich 33). Ich sieć ma być bardziej zrównoważona geograficznie. Ministerstwo chce współprowadzić m.in. ludowe zespoły pieśni i tańca.

Zwinogrodzka mówiła również o planach reformy systemu teatralnego. Na pytanie “Wyborczej”, jak ministerstwo zamierza reformować należące w przytłaczającej większości do samorządów teatry, odpowiedziała, że chce “stworzyć płaszczyznę porozumienia, na której mogą dyskutować i wypracowywać kompromis różne podmioty mające wpływ na życie teatralne”. Przy “wspólnym stole” mieliby się spotkać: pracownicy instytucji, dyrektorzy, samorządowcy. Głównym partnerem w opracowywaniu tej koncepcji jest obecnie Związek Artystów Scen Polskich kierowany przez Olgierda Łukaszewicza. Zwinogrodzka zapowiedziała też, że ministerstwo chce dążyć do zorganizowania kolejnego Kongresu Kultury Polskiej (ostatni odbył się w 2009 r.). Tematem Kongresu i poprzedzających go spotkań roboczych ma być codzienność sektora kultury, którą Zwinogrodzka określiła jako “trudną”. Zapowiedziała również, że ministerstwo spróbuje zająć się tematem przywrócenia wcześniejszych emerytur dla tancerzy baletowych.

Wicepremier Gliński obiecał także podwyżki płac w instytucjach kultury, w tym roku o 5 proc. Obecnie pensja minimalna w instytucjach kultury wynosi 1050 zł.

Za “Gazeta Wyborcza”