W poniedziałek ogłoszono tematy debat, które zostały zgłoszone przez chętnych i wybrane w głosowaniu.
Kongres odbędzie się w dniach 7-9.10.2016 r. w Warszawie
http://www.kongreskultury2016.pl/plan-kongresu/
W poniedziałek ogłoszono tematy debat, które zostały zgłoszone przez chętnych i wybrane w głosowaniu.
Kongres odbędzie się w dniach 7-9.10.2016 r. w Warszawie
http://www.kongreskultury2016.pl/plan-kongresu/
Tego samego wieczoru, po przegranych rzutach karnych w meczu z Portugalią, polska reprezentacja żegna się z Euro 2016.
W spektaklu “27 sezonów” bohaterka wieczoru tańczy na scenie symboliczne tango. Partneruje jej Iwona Pasińska. Obie panie w spodniach. W czerni, którą Ewa Wycichowska przełamuje w czerwcowy wieczór złotymi szpilkami.
Od września przez cztery kolejne sezony Iwona Pasińska będzie kierować Polskim Teatrem Tańca. Taką decyzję podjął Zarząd Województwa Wielkopolskiego.
- To była najlepsza kandydatka na to miejsce. Jestem absolutnie spokojna o teatr – mówi tuż przed końcem wakacji odchodząca dyrektor w wywiadzie dla “Wyborczej”.
Na lekcji tańca modern
Małą Iwonę do łódzkiej szkoły baletowej przyprowadza babcia. Ewę Wycichowską – która zdążyła już podbić serca publiczności jako primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi – Pasińska poznaje właśnie tutaj. Artystka prowadzi w szkole zajęcia z tańca modern według Marty Graham. Dla ćwiczących karnie przy drążku małych baletnic nowe spojrzenie na taniec jest jak wpuszczenie świeżego powietrza do dusznej sali. Po maturze, w 1989 r., Pasińska dostaje angaż w Polskim Teatrze Tańca. Dyrektorem poznańskiego zespołu jest Ewa Wycichowska. Przejęła go po Conradzie Drzewieckim. To tu Pasińska będzie się uczyć nowego myślenia o ciele. Wyzbywać się “klasycznych” nawyków ze szkoły. Grać najpierw drugie, a w końcu pierwsze skrzypce – jako pierwsza solistka PTT.
Przez 19 lat jest m.in. elektryzującą Markizą w “Niebezpiecznych związkach”. Lady Makbet w “Tangu z Lady M.”. Konwulsyjnym Grzechem w “Walce karnawału z postem”. Magnetyczną Rudą Dziewczyną w “+_ Skończoności…”. Mistrzem ceremonii w “Wiosna – Effatha”. Dla swojej szefowej jest muzą. Recenzenci podkreślają, że przykuwa wzrok jak magnes, a grane przez nią postacie na długo zostają w pamięci.
- Niezmiennie zjawiskowa, oryginalna i niepowtarzalna. W każdym spektaklu bardzo mocna i wyrazista – mówi Ewa Obrębowska-Piasecka, która Iwonę Pasińską oglądała przez wiele lat jako recenzentka teatralna.
Taniec i nauka w Polskim Teatrze Tańca
W Polskim Teatrze Tańca Pasińska przez lata tańczy, ale też uczy – na warsztatach, na które co roku w sierpniu ściągają do Poznania setki miłośników tańca i nauczycieli z odległych zakątków świata. W 2005 r. po ciężkiej kontuzji kolana pierwsza solistka wraca na warsztaty, by poprowadzić zajęcia z modern dance. Wypadek postawił pod znakiem zapytania całą jej dotychczasową karierę. – To było jak wyrok – opowiadała w “Gazecie Wyborczej” jedenaście lat temu. – Na szczęście trafiłam na wspaniałego, mądrego lekarza, który powoli dawkował mi prawdę. Prawda była taka, że zamiast spodziewanych trzech miesięcy po operacji rehabilitacja tancerki trwała pół roku. Miesiące leżenia, a potem kuśtykania.
- Dziś wiem, że pewnych rzeczy nie powinnam już robić. Zresztą – po co? Znam swoje ciało na tyle, że potrafię obejść to, co zbyt forsowne – opowiadała, kiedy już wróciła do formy. Szefowa powie potem o Iwonie, że czas po wypadku nie był dla niej stracony. Że dojrzała. Że w pracy stała się partnerem.
Pasińska kończy studia – teatrologię na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Dostaje się na studia doktoranckie. I po 19 latach odchodzi z zespołu, żeby pójść własną ścieżką. Także jako choreograf.
- Często w życiu artysty przychodzi taki moment, że trzeba spojrzeć z dystansu. Intensywność bycia w środku jest tak dominująca, że brakuje oddechu. Ten oddech był Iwonie potrzebny – uważa Jagoda Ignaczak, rzeczniczka PTT. – Dzięki temu, że odeszła z zespołu, okrzepła w myśleniu o własnej drodze w teatrze. Ta wizja jej się wykrystalizowała – dodaje.
Movements Factory i festiwal Malta
W 2008 r. Iwona Pasińska i Marcin Maćkiewicz – animator kultury i producent – zakładają kolektyw Movements Factory. Realizują m.in. projekty na festiwalu Malta. Do spektaklu “Gramy 4 U” zapraszają Czesława Mozila. Movements Factory wystawia w Teatrze Wielkim “Trop: DaNce as Art.”. Spektakl zostaje wyróżniony przez miesięcznik Teatr jako najciekawsze wydarzenie w obszarze teatrów tańca w 2010 r. Jako choreografka i dramaturg ruchu Pasińska współpracuje z wieloma teatrami dramatycznymi, operowymi i alternatywnymi. Zaprasza ją m.in. Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Wybrzeże, Teatr Ochoty w Warszawie, Teatr Powszechny w Warszawie, czy Opera Nova w Bydgoszczy. Przygotowuje choreografię do Poznańskich Ceremonii Przedmeczowych Euro 2012. A rok później do spektaklu “Święto wiosny <6,6/66>” w CK Zamek zaprasza seniorów i dzieci.
Broni pracę doktorską. Wykłada w Akademii Teatralnej w Warszawie.
- Bardzo długo nie potrafiłam sobie wyobrazić Iwony poza sceną, nie byłam pewna, czy to typ “dyrektora”. Ale te wszystkie doświadczenia sprawiły, że ona bardzo wydoroślała, zdobyła umiejętności, które na pewno bardzo jej pomogą – uważa Ewa Obrębowska-Piasecka.
Przed konferencją zapowiadającą nowy sezon Iwona Pasińska siedzi skupiona i poważna. Przedstawia swoją zastępczynię – Adrianę Mikołajczak. A potem zaczyna opowiadać o planach. – Zamknęłam drogę dla choreografów z zagranicy, bo uważam, że nasi są przezdolni – opowiada.
Przez najbliższe cztery sezony w PTT będą pracować wyłącznie polskie nazwiska. W styczniu 2017 r. w teatrze rozpocznie się “Rok Guślarzy”. Potem będzie “Rok Bogów”, “Rok Wyklętych” i “Rok Szyderców”. We wrześniu 2017 r. wywodzący się z Poznania Marcin Liber wyreżyseruje w CK Zamek “Wesele”. – To projekt społeczny – zdradza Pasińska. – Uwielbiam zarażać miłością do ruchu i tańca wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji się zainfekować – wyznaje.
W sierpniu przyszłego roku warsztaty Dancing Poznań zastąpią twórcze laboratoria “Pracownia”. Wezmą w nich udział nie tylko artyści-pedagodzy, ale też krytycy, kompozytorzy czy scenografowie. – Formuła warsztatów chyba się wyczerpała, organizując je musimy patrzeć na liczby, a one są bezwzględne – tłumaczy.
- Jestem przeszczęśliwym człowiekiem, że mam tak wspaniały zespół. Zamierzam o niego zawalczyć, mimo tego, że kultura to wciąż najbardziej niedofinansowana sfera życia publicznego. Będziemy zderzać świat amatorski i zawodowy, bo kulturę tworzymy przecież wszyscy, nie wolno jej uszczelniać. Chcę oddać społeczeństwu dług, który zaciągnęłam ucząc się tego, co robię – mówi nowa dyrektor PTT.»
To był z pewnością niezapomniany i magiczny sobotni wieczór. Premierą sztuki „Moralność Pani Dulskiej” zainaugurowano działalność Teatru Miejskiego w Lesznie. – To najważniejsza chwila w moim życiu – mówiła Beata Kawka, dyrektor artystyczna Teatru.
Przed głównym wejściem do Teatru rozłożony został czerwony dywan, a na schodach wszystkich gości zmierzających na sztukę witali dyrektor Teatru Miejskiego Błażej Baraniak, dyrektor artystyczna Beata Kawka oraz prezydent Leszna Łukasz Borowiak. Premiera wypadła wspaniale i spektakl „Moralność Pani Dulskiej” w reżyserii Piotra Grabowskiego został nagrodzony owacją na stojąco.
Później na scenie mogliśmy zobaczyć cały zespół teatralny, a także wszystkie osoby, które pracują w Teatrze Miejskim.
Czerwony dywan, premiera, owacja na stojąco Otwarcie Teatru Miejskiego w Lesznie |
11.09.2016. Radio Elka, Bartłomiej Klupś | ||
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Przed głównym wejściem do Teatru rozłożony został czerwony dywan, a na schodach wszystkich gości zmierzających na sztukę witali dyrektor Teatru Miejskiego Błażej Baraniak, dyrektor artystyczna Beata Kawka oraz prezydent Leszna Łukasz Borowiak. Premiera wypadła wspaniale i spektakl „Moralność Pani Dulskiej” w reżyserii Piotra Grabowskiego został nagrodzony owacją na stojąco. Później na scenie mogliśmy zobaczyć cały zespół teatralny, a także wszystkie osoby, które pracują w Teatrze Miejskim. - To naprawdę najpiękniejsza chwila w moim życiu. Przez 50 lat nie przeżyłam nigdy takiego wzruszenia. Dostarczył nam tego bardzo skromny człowiek, który przez 10 lat budował ten teatr. Błażej Baraniak nie ma konta w banku, nie ma samochodu, ma tylko książki, teatr i nas – mówiła Beata Kawka.
Podziękowano również prezydentowi miasta, radnym oraz władzom województwa wielkopolskiego.
- To co mogliśmy zaobserwować, to sztuka na najwyższym poziomie. Świetna atmosfera, świetny kontakt z publicznością. Czuję w sercu wielką radość - przyznał prezydent Łukasz Borowiak.
Niestety, do Leszna nie mogli przybyć rodzice chrzestni leszczyńskiego Teatru – Anna Seniuk oraz Jan Peszek. Publiczność mogła ich jednak zobaczyć na ekranie, na którym wyemitowane zostały krótkie nagranie.
- Być ojcem chrzestnym nowo otwieranego teatru to wielka radość, satysfakcja oraz zaszczyt. Życzę, aby ten statek teatru w Lesznie omijał sztormy i zawijał zawsze do portów, w których twórcy i publiczność znajdą same satysfakcje - życzył Jan Peszek.
Na koniec wszyscy odśpiewali piosenkę Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”.
Później w foyer teatru jeszcze długo trwały rozmowy widzów z aktorami, a także wspólne zdjęcia.
- Była cudowna atmosfera, jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem. Cieszę się, że mamy teatr z prawdziwego zdarzenia – stwierdziła mieszkanka Leszna.
|
Praktyczne aspekty umów cywilnoprawnych
w ramach realizacji widowisk w instytucjach teatralnych
warsztaty 19.09.16
Teatr Ochoty w Warszawie
Informacje organizacyjne:
Termin: 19 września 2016 (poniedziałek) g. 11-17
Organizatorzy: Związek Pracodawców Unia Polskich Teatrów oraz Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów
Miejsce: Teatr Ochoty, ul. Reja 9, 02-053 Warszawa
Uczestnicy – grupa docelowa: pracownicy zatrudnieni w teatrach na stanowiskach ds. koordynacji / organizacji / pracy artystycznej, radcy prawni, inni pracownicy związani z procesem tworzenia umów cywilnoprawnych
Liczba uczestników: 25 do 30 osób
Odpłatność za udział: członkowie SDT i ZP UPT 100,00 zł, pozostałe osoby 200,00 zł
Konto:
Związek Pracodawców Unia Polskich Teatrów
08 1240 6292 1111 0000 5014 8097
Harmonogram:
10:00 – 11:00 rejestracja uczestników
11:00 – 12:30 zajęcia warsztatowe
12:30 – 13:00 przerwa kawowa
13:00 – 14:30 zajęcia warsztatowe
14:30 – 15:00 przerwa kawowa
15:00 – 16:30 zajęcia warsztatowe
16:30 – 17:00 zakończenie spotkania, wyjście uczestników z teatru
Kontakt : Biuro Związku Pracodawców Unia Polskich Teatrów, Kierownik Maria Gąssowska zarząd@uniapolskichteatrow.pl tel. 22 825-13-52
PROGRAM
Tytuł: Praktyczne aspekty umów cywilnoprawnych w ramach realizacji widowisk w instytucjach teatralnych
Celem warsztatów jest przedstawienie praktycznych aspektów sporządzania, negocjacji oraz nadzoru nad realizacją umów cywilnoprawnych z realizatorami, artystami wykonawcami oraz obsługą techniczną uczestniczącymi w realizacji widowisk, ze szczególnym uwzględnieniem przedstawień teatralnych oraz koncertów. Podczas warsztatów zostaną przedstawione konsekwencje zawarcia umów różnego rodzaju umów.
Warsztaty opierają się przede wszystkim na analizie przykładowych klauzul umownych oraz analizie studium przepadków z uwzględnieniem orzecznictwa sądów powszechnych.
Warsztaty przeznaczone są przede wszystkim dla pracowników teatrów zajmujących się przygotowywaniem oraz negocjacjami umów obejmujących realizację widowiska.
Warsztaty poprowadzą:
Agnieszka Kądziela-Piasecka – radca prawny od 2009 r. specjalizujący się w obsłudze instytucji kultury t. j. Teatr Wielki – Opera Narodowa, Teatr Muzyczny ROMA, Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Zdobywała doświadczenie w departamencie własności intelektualnej w Kancelarii Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy prowadząc obsługę prawną agencji reklamowych, domów mediowych i produkcyjnych, przedsięwzięć artystycznych i producenckich oraz reprezentując klientów w sporach sądowych z zakresu prawa cywilnego, w szczególności z zakresu ochrony dóbr osobistych osób fizycznych i prawnych, prawa prasowego, ochrony praw autorskich.
Anna Piechocka – radca prawny od 2009 specjalizujący się w obsłudze instytucji kultury: Teatr Wielki – Opera Narodowa, Teatr Narodowy. Pierwsze doświadczenia zdobywała pracując w Departamencie Prawnym, Wydziale Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Następnie zajmowała się obsługą prawną Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej instytutu badawczego (wcześniej jednostki badawczo-rozwojowej) – rejestru nazw w domenie .pl. Jest wieloletnim członkiem Rady przy Sądzie Polubownym ds. Domen Internetowych. Współpracowała przy projekcie tworzenia biblioteki cyfrowej z Biblioteką Narodową.
Ramowy Program: